Second League Russia — Standings 2017/2018
Dates
18.07.2017
- 27.05.2018
Category
Russia
Participants
64
Second League Russia - Table
Second League Russia - Group Stage
№ | PFL Zone Center | MP | W | D | L | G | Diff | Form | Points | |
1
|
Ararat Moscow | 26 | 19 | 6 | 1 | 52 - 17 | 35 | 63 | ||
2
|
Energomash Belgorod | 26 | 16 | 7 | 3 | 45 - 20 | 25 | 55 | ||
3
|
FC Ryazan | 26 | 14 | 4 | 8 | 37 - 23 | 14 | 46 | ||
4
|
Zorky Krasnogorsk | 26 | 13 | 4 | 9 | 42 - 26 | 16 | 43 | ||
5
|
Metallurg Lipetsk | 26 | 12 | 6 | 8 | 34 - 34 | 0 | 42 | ||
6
|
Torpedo Moscow | 26 | 11 | 9 | 6 | 44 - 22 | 22 | 42 | ||
7
|
Sokol Saratov | 26 | 11 | 6 | 9 | 36 - 38 | -2 | 39 | ||
8
|
Leon Saturn Ramenskoye | 26 | 10 | 7 | 9 | 37 - 34 | 3 | 37 | ||
9
|
Strogino | 26 | 11 | 3 | 12 | 38 - 37 | 1 | 36 | ||
10
|
Dynamo Briansk | 26 | 10 | 4 | 12 | 33 - 29 | 4 | 34 | ||
11
|
Khimik-Arsenal | 26 | 9 | 4 | 13 | 31 - 35 | -4 | 31 | ||
12
|
Kaluga | 26 | 5 | 6 | 15 | 20 - 37 | -17 | 21 | ||
13
|
FC Rotor Volgograd II | 26 | 3 | 2 | 21 | 19 - 51 | -32 | 11 | ||
14
|
Zenit Penza | 26 | 3 | 2 | 21 | 12 - 77 | -65 | 11 |
№ | PFL Zone East | MP | W | D | L | G | Diff | Form | Points | |
1
|
Sakhalin | 20 | 14 | 0 | 6 | 37 - 17 | 20 | 42 | ||
2
|
Smena Komsomolsk | 20 | 10 | 3 | 7 | 24 - 20 | 4 | 33 | ||
3
|
Dinamo Barnaul | 20 | 7 | 8 | 5 | 18 - 18 | 0 | 29 | ||
4
|
FC Chita | 20 | 6 | 9 | 5 | 20 - 16 | 4 | 27 | ||
5
|
Zenit Irkutsk | 20 | 6 | 4 | 10 | 22 - 34 | -12 | 22 | ||
6
|
Irtysh | 20 | 3 | 4 | 13 | 15 - 31 | -16 | 13 |
№ | PFL Zone South | MP | W | D | L | G | Diff | Form | Points | |
1
|
Armavir FC | 32 | 24 | 7 | 1 | 70 - 16 | 54 | 79 | ||
2
|
Afips Afipsky | 32 | 24 | 6 | 2 | 70 - 15 | 55 | 78 | ||
3
|
Chayka | 32 | 17 | 7 | 8 | 51 - 25 | 26 | 58 | ||
4
|
FC Krasnodar II | 32 | 16 | 6 | 10 | 58 - 37 | 21 | 54 | ||
5
|
Chernomorets Novorossiysk | 32 | 15 | 6 | 11 | 45 - 27 | 18 | 51 | ||
6
|
Druzhba | 32 | 15 | 5 | 12 | 36 - 45 | -9 | 50 | ||
7
|
SKA Rostov | 32 | 12 | 8 | 12 | 40 - 38 | 2 | 44 | ||
8
|
Spartak Nalchik | 32 | 11 | 11 | 10 | 36 - 27 | 9 | 44 | ||
9
|
Legion Makhachkala | 32 | 11 | 10 | 11 | 32 - 29 | 3 | 43 | ||
10
|
Akademia Rostov | 32 | 12 | 6 | 14 | 26 - 42 | -16 | 42 | ||
11
|
Mashuk-KMV | 32 | 10 | 8 | 14 | 27 - 32 | -5 | 38 | ||
12
|
Biolog Novokubansk | 32 | 9 | 7 | 16 | 28 - 44 | -16 | 34 | ||
13
|
FC Alania Vladikavkaz | 32 | 8 | 8 | 16 | 26 - 41 | -15 | 32 | ||
14
|
Dinamo Stavropol | 32 | 8 | 7 | 17 | 39 - 69 | -30 | 31 | ||
15
|
Angusht Nazran | 32 | 7 | 7 | 18 | 29 - 56 | -27 | 28 | ||
16
|
Kuban Krasnodar II | 32 | 7 | 4 | 21 | 25 - 69 | -44 | 25 | ||
17
|
Anzhi Makhachkala II | 32 | 6 | 7 | 19 | 26 - 52 | -26 | 25 |
№ | PFL Zone Ural-Povolzhye | MP | W | D | L | G | Diff | Form | Points | |
1
|
Mordovya | 24 | 17 | 5 | 2 | 38 - 8 | 30 | 56 | ||
2
|
FC Chelyabinsk | 24 | 14 | 7 | 3 | 41 - 19 | 22 | 49 | ||
3
|
Syzran-2003 | 24 | 14 | 4 | 6 | 35 - 22 | 13 | 46 | ||
4
|
KamAZ | 24 | 13 | 6 | 5 | 37 - 19 | 18 | 45 | ||
5
|
Zenit Izhevsk | 24 | 13 | 3 | 8 | 28 - 17 | 11 | 42 | ||
6
|
Neftekhimik | 24 | 12 | 6 | 6 | 42 - 21 | 21 | 42 | ||
7
|
Volga Ulyanovsk | 24 | 12 | 5 | 7 | 33 - 17 | 16 | 41 | ||
8
|
NoSta | 24 | 10 | 6 | 8 | 40 - 30 | 10 | 36 | ||
9
|
Lada Togliatti | 24 | 8 | 1 | 15 | 25 - 51 | -26 | 25 | ||
10
|
Ural II | 24 | 5 | 2 | 17 | 19 - 33 | -14 | 17 | ||
11
|
Anzhi-Junior Zelenodolsk | 25 | 4 | 4 | 17 | 18 - 44 | -26 | 16 | ||
12
|
FC Orenburg II | 24 | 2 | 7 | 15 | 15 - 45 | -30 | 13 | ||
13
|
Krylya Sovetov Samara II | 24 | 3 | 2 | 19 | 15 - 63 | -48 | 11 |
№ | PFL Zone West | MP | W | D | L | G | Diff | Form | Points | |
1
|
Chertanovo Moscow | 26 | 19 | 4 | 3 | 52 - 15 | 37 | 61 | ||
2
|
Tekstilshchik | 26 | 16 | 6 | 4 | 49 - 20 | 29 | 54 | ||
3
|
Kazanka Moscow | 26 | 16 | 4 | 6 | 50 - 23 | 27 | 52 | ||
4
|
Veles Moscow | 26 | 14 | 4 | 8 | 46 - 32 | 14 | 46 | ||
5
|
Spartak Kostroma | 26 | 12 | 7 | 7 | 34 - 26 | 8 | 43 | ||
6
|
Olimp Dolgoprudny | 26 | 11 | 10 | 5 | 49 - 27 | 22 | 43 | ||
7
|
Pskov 747 | 26 | 11 | 4 | 11 | 30 - 36 | -6 | 37 | ||
8
|
Torpedo Vladimir | 26 | 10 | 6 | 10 | 38 - 34 | 4 | 36 | ||
9
|
Murom | 26 | 8 | 8 | 10 | 24 - 28 | -4 | 32 | ||
10
|
FC Sochi 2018 II | 26 | 8 | 8 | 10 | 29 - 35 | -6 | 32 | ||
11
|
Luki-Energiya | 26 | 7 | 7 | 12 | 19 - 23 | -4 | 28 | ||
12
|
Dnepr Smolensk | 26 | 7 | 4 | 15 | 26 - 40 | -14 | 25 | ||
13
|
Kolomna | 26 | 5 | 1 | 20 | 18 - 59 | -41 | 16 | ||
14
|
Znamya Truda | 26 | 1 | 1 | 24 | 12 - 78 | -66 | 4 |
Relegation
Promotion
Win
Draw
Lose
MP
Matches Played
W
Wins
D
Draws
L
Loses
G
Goals
Diff
Diff goals